Wydajność sorbentu poliuretanowego

Właściwości użytkowe 
Re-Absorbent Oil 

Re-Absorbent Oil z pianki poliuretanowej jest produktem ekologicznym (100% z recyklingu), który służy do usuwania substancji ropopochodnych z powierzchni stałych i cieczy.

Jest wykonany z pianki poliuretanowej odzyskanej ze zużytych lodówek w procesie recyklingu w zakładzie przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Polskiej Korporacji  Recyklingu w Lublinie.

 

Re-Absorbent Oil z pianki poliuretanowej jest więc materiałem o doskonałych właściwościach sorpcyjnych, który może być używany do oczyszczania wód, gruntów i powierzchni z zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych.

Sorbent ten jest również przyjazny dla środowiska,
ponieważ jest produkowany z recyklingu i może być poddany utylizacji termicznej po zużyciu.

Sorbent poliuretanowy jest materiałem
nietoksycznym i nieszkodliwym dla środowiska, co potwierdził również atest higieniczny od NIZP PZH – PIB*  (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny- Państwowy Instytut Badawczy).

Sorbent ten ma następujące
właściwości użytkowe:

  • Gęstość nasypowa:
    Sorbent ma niską gęstość nasypową, co oznacza, że jest bardzo lekki i łatwy w transporcie i magazynowaniu. Według badań przeprowadzonych przez CNBOP-PIB* (Centrum naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszowskiego -Państwowy Instytut Badawczy) oraz Centrum Badawczo Rozwojowe Polskiej Korporacji Recyklingu, gęstość nasypowa sorbentu wynosi 53 g/ l, co mieści się w akceptowalnym zakresie.

  • Pływalność:
    Sorbent ma stuprocentową pływalność, co oznacza, że unosi się na wodzie nawet po nasyceniu olejem lub inną substancją zanieczyszczającą.

  • Analiza sitowa:
    Sorbent ma jednolitą strukturę ziarnistą, co zapewnia dobrą przepuszczalność powietrza i wody. Według badań CBR, zawartość ziaren o średnicy większej niż 4 mm jest poniżej 0,05% wagowych, a zawartość ziaren o średnicy mniejszej niż 0,125 mm jest poniżej 5% wagowych, co odpowiada wymaganiom CNBOP. Zawartość ziaren o różnej średnicy powoduje lepsze usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni porowatych.

  • Chłonność oleju:
    Sorbent ma wysoką chłonność oleju (600% czyli jeden kg sorbentu pochłania 6 kg substancji zanieczyszczonej), to oznacza, że może pochłaniać dużą ilość substancji ropopochodnych w stosunku do własnej masy.

Sorbent staje się materiałem niebezpiecznym po pochłonięciu zanieczyszczenia zgodnie z klasą niebezpieczeństwa pochłanianej cieczy.

* – CNBOP-PIB jest instytutem badawczym PSP (Państwowej Straży Pożarnej), którego misją jest działalność na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego Państwa, w szczególności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, inżynierii środowiska, a także ochrony ludności.

* – NIZP PZH- PIB jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w Polsce. Misją Instytutu na przełomie lat było kształtowanie zdrowia publicznego w Polsce, w szczególności w obszarze zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom, monitorowania czynników ryzyka w żywności, wodzie i powietrzu oraz promocji zdrowia.