Program Czysta Polska – Polska Korporacja Recyklingu w programie Polsatu.
Zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego Polskiej Korporacji Recyklingu obejmują działania mające między innymi na celu upowszechnienie selektywnej zbiórki odpadów oraz przyczynienie się do ograniczenia emisji do środowiska zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jej innowacyjne wykorzystanie pianki poliuretanowej z recyklingu lodówek jest przykładem zrównoważonego i opłacalnego sposobu produkcji materiałów sorbentowych do remediacji środowiska. Powstały sorbent może być stosowany do usuwania szerokiej gamy zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych z wody oraz powierzchni stałych, przyczyniając się do zmniejszenia skażenia środowiska i poprawy zdrowia publicznego.
Poprzez wspólne działanie z instytucjami naukowymi, takimi jak Politechnika Lubelska, jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo wiele przyczyniając się do inicjowania zmian, edukowania społeczeństwa, wpisując się tym samym w idę działalności Stowarzyszenia Programu Czysta Polska powołanej przez Pana Zygmunta Solorza do nagłaśniania i promowania najważniejszych akcji i tematów związanych z ekologią.
Przykładem czego jest odcinek nr 114 Programu Czysta Polska (materiał zaczyna około minuty 16.10 )pokazujący mi. in. zaangażowanie środowiska naukowego (Politechnika Lubelska, prof. Tomasz Klepka) w rozwój ekologicznych rozwiązań, we współpracy m.in. z firmą promującą i mającą wpisane w profil działalności ochronę środowiska, jaką jest Polska Korporacja Recyklingu, największy w regionie Zakład Przetwarzania Zużytego sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego w Lublinie.
Kilka słów o współpracy Polskiej Korporacji Recyklingu z Politechniką Lubelską.
Współpraca z Politechniką Lubelską rozpoczęła się w 2022 roku na zasadzie połączenie zakładu produkcyjnego z jednostką naukową.
Współpraca między stronami dotyczy prowadzenia wspólnych projektów, agend badawczych oraz prac badawczo- rozwojowych i wdrożeń przemysłowych w zakresie rozwoju technologii procesów odzysku surowcowego i recyklingu odpadów. Obejmuje także realizację współpracy na polu popularyzacji działań w zakresie recyklingowego wykorzystania odpadów, w tym idei tzw „urban mining” dla ochrony zasobów. W ramach kooperacji z katedrą zostały miedzy innymi zbadane i przeanalizowane pod kątem naukowym właściwości mechaniczne tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu czyli tzw. re-granulaty polimerów technicznych.
Liczymy na to, że owocem wyżej wymienionej współpracy będą kolejne innowacyjne rozwiązania/ produkty, które zostaną wprowadzone do do powszechnego użytkowania przyczyniając się do jeszcze bardziej ekologicznych rozwiązań.
Taką ostatnią innowacją i wynalazkiem Polskiej Korporacji Recyklingu jest ultra lekki i super chłonny (600%) nowy Sorbent Re-absorbent oil, który produkowany jest z pianki poliuretanowej! Sorbent 100% z recyklingu będący dostępny już na rynku pod nazwą handlową Re-Absorbent Oil.
Produkt ten otrzymał Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Technologii InnoWings 2023 r. oraz został odznaczony nagrodą Cyrkularność Roku Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu– Krajowego Klastra Kluczowego